Club Men

 
April 30, 2010

MCLA Div. II Conference Tourney Clearinghouse

by Jac Coyne | Lacrosse Magazine Online Staff | Coyne Archive | Twitter

Conference Tourney Clearinghouses: MCLA D-I | Men's D-III | Women's D-III

The conference tournament season is upon us in the MCLA. Below is a list of all the conferences in Division II and their tournament schedule. I'll fill in the teams as they become available over the week and keep track of the automatic qualifiers.

Automatic Qualifiers: Elon (SELC), Sam Houston State (LSA), Utah Valley (RMLC), Dayon (CCLA), Missouri State (GRLC), Western Oregon (PNCLL), Cal State Fullerton (SLC), St. Thomas (UMLL), Briarcliffe (PCLL).

Central Collegiate Lacrosse Association
First Round – Friday, April 30 (at Saline, Mich.)
No. 4 Davenport 8, No. 5 Grove City 7
No. 3 Hope 18, No. 6 Calvin 11

Semifinals – Saturday, May 1 (at Saline, Mich.)
No. 1 Grand Valley State 11, No. 4 Davenport 10 (3ot)
No. 2 Dayton 22, No. 3 Hope 13

Finals – Saturday, May 1 (at Saline, Mich.)
No. 2 Dayton 14, No. 1 Grand Valley State 13

Great Rivers Lacrosse Conference
First Round – Friday, April 30 (at O’Fallon, Ill.)
No. 4 Missouri State 11, No. 5 St. Louis 7
No. 3 Wheaton 7, No. 6 Dordt 6

Semifinals – Saturday, May 1 (at O’Fallon, Ill.)
No. 4 Missouri State 11, No. 1 Creighton 4
No. 2 Missouri Baptist 12, No. 3 Wheaton 7

Finals – Sunday, May 2 (at O’Fallon, Ill.)
No. 4 Missouri State 7, No. 2 Missouri Baptist 5

Lone Star Alliance
Finals – Sunday, May 2 (at Austin, Texas)
No. 1 Sam Houston State 18, No. 2 Centenary 3

Pioneer Collegiate Lacrosse League
First Round – Thursday, April 29 (at Central Conn.)
No. 4 Central Conn. 11, No. 5 Bridgewater State 5

Semifinals – Saturday, May 1 (at Durham, N.H.)
No. 1 Briarcliffe 21, No. 4 Central Conn. 5
No. 3 Stonehill 16, No. 2 WPI 8

Finals – Sunday, May 2 (at Durham, N.H.)
No. 1 Briarcliffe 14, No. 3 Stonehill 6

Pacific Northwest Collegiate Lacrosse League
First Round – Saturday, April 24 (at higher seed)
No. 4 Whitman 14, No. 5 College of Idaho 5
No. 3 Southern Oregon 12, No. 6 Central Washington 5

Semifinals – Saturday, May 1 (at Bend, Ore.)
No. 1S Western Oregon 9, No. 2N Whitman 8
No. 1N Western Washington 8, No. 2S Southern Oregon 4

Finals – Sunday, May 2 (at Bend, Ore.)
No. 1S Western Oregon 13, No. 1N Western Washington 12 (ot)

Rocky Mountain Lacrosse Conference
First Round – Thursday, April 29 (at Provo, Utah)
No. 2W Utah Valley 11, No. 3E Colorado Mines 7
No. 2E Montana State 13, No. 3W Fort Lewis 11

Semifinals – Friday, April 30 (at Provo, Utah)
No. 2W Utah Valley 13, No. 1E Northern Colorado 9
No. 1W Westminster 17, No. 2E Montana State 6

Finals – Saturday, May 1 (at Provo, Utah)
No. 2W Utah Valley 18, No. 1W Westminster 10

South Eastern Lacrosse Conference
First Round – Friday, April 23 (at Northeast Atlanta, Ga.)
No. 3 Tennessee Wesleyan 9, No. 6 Appalachian State 7
No. 5 Kennesaw State 15, No. 4 North Florida 5

Semifinals – Saturday, April 24 (at
Northeast Atlanta, Ga.)
No. 2 Elon 16, No. 3 Tennessee Wesleyan 8
No. 5 Kennesaw State 10, No. 1 SCAD 9

Finals – Sunday, April 25 (at Northeast Atlanta, Ga.)
No. 2 Elon 12, No. 5 Kennesaw State 10

Southwestern Lacrosse Conference
Semifinals – Saturday, May 1 (at Orange, Calif.)
No. 1 Cal State Fullerton 13, No. 4 Concordia 7
No. 2 Biola 19, No. 3 Cal State Long Beach 3

Finals – Sunday, May 2 (at Orange, Calif.)
No. 1 Cal State Fullerton 12, No. 2 Biola 7

Upper Midwest Lacrosse League
First Round – Friday, April 30 (at St. Paul, Minn.)
No. 4 MSU-Moorhead 7, No. 5 Wisconsin-Eau Claire 6
No. 3 North Dakota State 14, No. 6 Carleton 4

Semifinals – Saturday, May 1 (at St. Paul, Minn.)
No. 2 St. John's 11, No. 3 North Dakota State 2
No. 1 St. Thomas 18, No. 4 MSU-Moorhead 1

Finals – Sunday, May 2 (at St. Paul, Minn.)
No. 1 St. Thomas 10, No. 2 St. John's 6

Western Collegiate Lacrosse League
Finals – Sunday, May 2 (at Novato, Calif.)
No. 2 St. Mary's 9, No. 1 UC Santa Cruz 5


comments powered by Disqus